Fake news - Genog

Přejít na obsah

Fake news

Volné myšlenky

Fake news a její budoucnost

 Tak mne napadlo v souvislosti fake zpráv, které chce cenzurovat snad už každý, že bez nich by novináři a celkově média svým způsobem zanikla.
 
 Tak například náš oblíbený Facebook. Politici ho kritizují, že se skrze něj šíří dezinformace a dnes už otevřeně se žádá, odstraňovat „závadné zprávy“. Kdyby na to Facebook opravdu kývnul, ztratil by okamžitě podstatnou část uživatelů, protože Facebook se stává vlivným zdrojem informací. A jelikož je Facebook především stroj na peníze, (to ostatní je jen vedlejší produkt, kterým politikům dovolují si vzít almužnu v podobě úprav zákonů, které si díky Facebooku můžou uplatňovat v praxi a z kterých následně Facebook těží) si těžko bude výrazně zasahovat do svého marketingu.
 
 V opačném případě by se všechna média stala sterilní a nikdo by je v podstatě nesledoval, protože by každý tušil, že zprávy a informace budou stejného druhu. Mediální marketing potřebuje na tomto trhu různorodost, stejně jako každý obor, kterému nejde o počet lidí co si koupí nějaký produkt, ale o velké množství produktu na trhu, které lidé budou všechny užívat, v tomto případě zprávy, které budou sledovat a vyjadřovat se k nim. Když je sjednotíte, bude to vše o ničem, nikdo na tom nic nevydělá.

 
 Na základě informací, které získám, si dělám svůj názor. A protože chci být objektivní, analyzuji informace z informačních proudů v maximální „šířce“ co můžu. Z toho si dělám svůj názor, tedy subjektivní pohled na určité věci. Svůj subjektivní vybudovaný názor ze směsi informací zveřejním. Podle snah liberálu a demokratů to ale vypadá, že i když to bude můj osobní názor, v případě, že to bude v jejich kategorii špatný názor, tak to pro ně bude lež, tedy oprávněný důvod k cenzuře a možná i trestnímu postihu! Jednoduše špatný názor je lež a to je zločin. Tak! Takže tady jde především o výchovu, co si má člověk myslet, tedy co je správné si myslet a co by mu mohlo „uškodit“ 8-)
 
 Jak se tedy bude demokraticky a objektivně posuzovat, co je názor a co lež a co v názoru je společensky přijatelné, nebo nepřijatelné a to tak, aby byla zachována svoboda projevu a pluralita názoru? Odpověď je nijak, protože tady jde jen a jen o cenzuru, sjednocený světonázor a každý, kdo bude svět vidět jinak, bude pronásledován, šikanován, dehonestován a nakonec tvrdě trestán.
 
 Jestliže žiji ve svobodné zemi, jsem taky svobodným občanem. A když jsem svobodný člověk, můžu si svobodně a beztrestně říct svůj názor. Jestliže ale jsem za svůj osobní názor perzekuován, již nežiji ve svobodné zemi a nejsem svobodným občanem.


comments powered by Disqus
Návrat na obsah