Vesmírný program - Genog

Přejít na obsah

Vesmírný program

Velké malé Česko
Vesmírný program:
  
 
Většina Čechů ví, především ti středního věku, že se Česká, toho času Československá republika aktivně podílela na kosmickém programu a to tak, že dokonce vypustila svou družici MAGION. Technickými parametry vás nebudeme zatěžovat, pro představu byla velká asi jako krabice od bot, z které trčely anténky a solární články a za úkol měla měřit magnetické pole a plazma kolem Země a ionosféru. A to je vše, co většina Čechů ví.
I desetiletí po tom, kdy byla družice vypuštěna (24. Října 1978), jsem cítil obrovskou hrdost. Byl to pro tak malý stát obrovský úspěch, který se nepodařil každému. Tedy aspoň ne tzv. „rozvojové zemi“, kterou jsme toho času podle měřítek západního světa byli. První naše družice pracovala neplánovaně až do 10. Září 1981 a pracovala naprosto spolehlivě.

 
 Jak se tu naznačuje, nejde o jedinou Československou družici, kterou jsme sami vyvinuli, sestrojili a obsluhovali, že náš vesmírný program je o něco pestřejší. Za dob Československa jsme vypustili ještě další dvě družice MAGION, tedy dohromady tři. A to není vše. I po rozdělení Československa, Česko pokračovalo ve vesmírném programu dál a poslala do vesmíru ještě další dvě družice MAGION. Až na MAGION 1, která měla tvar kvádru, měly ostatní tvar 26-ti stěnu a byly větší a tím i těžší. Až na pár technických problému pracovaly skvěle a dodaly důležité poznatky o ionosféře, mimo jiné o optických emisích, teplotách elektronů a složení iontů ve výšce 300km nad zemí. Poslední MAGION byl vyslán na oběžnou dráhu 29. Srpa 1996 a poslední spojení se zemí bylo navázáno 2. Července 2002.

 
 První velký neúspěch Českého vesmírného programu byla sonda MIMOSA, která byla poslána na oběžnou dráhu 30. Června 2003. Start, let na orbitu a rádiové spojení se sondou proběhlo v pořádku, ale díky technickému problému se stala sonda pro plánované vědecké měření nepoužitelná.

 
 Poslední Českou družicí na oběžné dráze je VZLUSat-1, která byla vypuštěna 23. Června 2017 a podle posledních informací je tam stále. Tady se jedná nanodružici ještě menší než byl MAGION 1 a jejím úkolem je měření koncentrace kyslíku v atmosféře. Tato družice je z části komerční, tedy že umožňuje například testování jiných přístrojů Českých firem, které se zúčastnily tohoto projektu a potřebují akreditaci svých komponentů pro jiné vesmírné programy, jako například pro ESA (Evropská kosmická agentura). A to je pro Českou republiku, jako vesmírného trpaslíka, docela slušný úspěch. Navíc tato družice dokázala, že je schopna stejných měření, jako mnohem větší a tím nákladnější satelity, což jí řadí na světovou špičku. A aby to nebylo málo, to že je pořád na oběžné dráze, a je pořád funkční, je taky mimo původní plán.
 
 Další satelit VZLUSat-2 e připravuje na rok 2021
 
 Z kosmického programu, to ale není ještě všechno. Jsme spolehlivým dodavatelem nejen pro ESA, ale taky například pro NASA. Vozítko Curiosity na Marsu je vybavena Českými komponenty, které zajišťují chod důležitých aparátu. Jedná se o tantalové kondenzátory, které jsou světovými technickými unikáty Lanškrounské AVX, jedné z nejvěhlasnějších Českých dodavatelských firem v kosmickém programu. Jsou důležitou součástí laserového děla, které rozstřeluje horninu Marsu laserovými impulzy. Odpařené horniny jsou odesílána na Zemi a slouží k analýze povrchu planety. A opět se podílí na další misi Curiosity 2, která by měla letěn na Mars v roce 2020.
 
 Každý si sám může vyhledat technické a všeobecné informace o Česko-Slovenském vesmírném programu. Nám jde především o to, aby lidé věděli, že Česko není malá „zaprděná“ země, kde jsou jen vesnice a sedláci, co jedí knedlíky a že by jsme se podle modelu Bruselského establishmentu bez moderního demokratického západu neobešli. Ano, nejsme velcí, ale přesto je o nás slyšet a to převážně ve vědě a pokroku. A takového šikovného a spolehlivého partnera by si každý silný hráč ve světě mohl jen přát. Je třeba tohle vědět a podle toho se chovat. S respektem, ale ne submisivně.
 
 Pomáháme světu více, než nám je přisuzováno.


1 komentář
Průměrné hodnocení: 110.0/5
2020-10-24 22:26:43
Test
Návrat na obsah